Lamina

 

Minimal invaziv estetik

Lamina, dişin ön yüzeyinin ince bir materyal ile kaplanması işlemidir. Son yıllarda lamina uygulamaları popülerliğini artırmaktadır. Bu seçeneğin popüler olmasının nedeni dişlerde gerçekleştirilen aşındırma işleminin dişin sadece ön yüzü ile sınırlı kalması ve dolayısıyla dişte daha az madde kaybı oluşmasıdır. Hatta bazı durumlarda dişten hiç aşındırma yapılmaması bile mümkün olabilir.

Lamina tekniği uygulanarak dişlerin şekli, boyutu, dizilimi ve rengi ile ilgili hafif bozuklukların düzeltilmesinde mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Lamina tekniği kullanım alanları:

  • Diş renklenmelerinin kamufle edilmesi
  • Belli bir dereceye kadar şekil ve çapraşıklık düzeltilmesi
  • Dişler arasındaki aralıkların kapatılması

Kimi olgularda ise lamina doğru bir alternatif olmayabilir. Bu durumlardan bazıları:

  • Üst ve alt dişlerin birbirine uç uca değdiği kapanış bozukluklarında
  • Dişteki renklenmeler aşırı ise (lamina inceliği nedeniyle koyu renk yansımasını kapatamayacağı için)
  • İleri derecede çapraşıklık mevcut ise
  • Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı varsa (Diş sıkma Botoks enjeksiyonuyla kontrol altına alınabilir)

Lamina kullanan kişilerin çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan da kaçınması gerekir.

İki farklı lamina materyali ve uygulama türü mevcuttur.

Lamina uygulamalarında temelde iki farklı materyalden faydalanılır: Kompozit ve porselen. Bu iki materyal uygulamasının birbirine üstünlükleri ve zayıflıkları mevcuttur. Tabloda bu iki materyalin kıyaslamasını görebilirsiniz. Özetle, kompozit malzemelerle de yüksek estetiğe sahip restorasyonlar elde edilmekle beraber hastanın vakti ve maddi durumu uygun ise porselen laminalar tercih edilir.

Kompozit lamina

Kompozit materyalin porselene en büyük avantajı maliyetidir. Ortalama olarak, kompozitler porselen laminadan ¼ oranında daha ucuzdur. Kompozitlerin bir diğer avantajı aynı gün yapılabilmesidir. Çünkü malzeme, klinikte hekim tarafından dişe birebir uygulanır. Kompozit materyalinin porselene yenik düştüğü nokta ise dayanıklılığının daha az olmasıdır. Parlaklık zamanla azalarak mat bir görüntü oluşabilir. Zaman içinde aşınır ve çay kahve lekelerinden etkilenir. Kullanım sürecinde kırılma olasılığı vardır. Kırılırsa da üzerine ekleme yapılarak tamir edilebilir. Kompozit laminalara yaklaşık 5-10 yıl ömür biçilir.

Porselen lamina

Kompozit laminalara göre daha fazla tercih edildiği için lamina denildiğinde porselen laminalar akla gelir. Porselen, ışık geçirgenlik katsayısı diş minesine çok yakın olduğu için mükemmel çözümler sunar. Renk seçenekleri kompozite göre çok daha fazladır. Porselen; yüzey olarak daha pürüzsüzdür, daha parlak görünür ve temizlenmesi kolaydır. Renk olarak stabildir ve zamanla sararmaz. Kırılma dayanıklılığı da kompozite göre çok daha güçlüdür. Bakımı iyi yapılan porselenler ağızda 10-15 yıl hizmet edebilir. Bununla beraber nadiren de olsa kırılması durumunda tamir edilmez, tamamen yenilenmesi gerekir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı lamina-1024x397.jpg

Porselen lamina yapımında diş hekimi ve diş teknisyeninin koordine çalışması gereklidir. Klinik diş hazırlıkları tamamlandıktan sonra alınan ölçüler laboratuvara transfer edilir. Laboratuvarda lamina tasarlandıktan sonra çeşitli yöntemlerle (ısı/presleme tekniği ve CAD/CAM tekniği gibi) üretimi yapılır. Porselen lamina yapımında güçlendirilmiş cam porselen kullanılır. Hem malzeme maliyeti hem de ileri teknoloji maliyeti yüksek olması nedeniyle pahalı bir tedavi seçeneğidir.

Kompozit LaminaPorselen Lamina
Düşük maliyetYüksek maliyet
Daha mat görüntüMükemmel estetik
Tek seans2-3 seans
Hekim tarafından birebir uygulamaLaboratuvarda tasarım ve üretim
Düşük dayanıklılıkYüksek dayanıklılık
Tamir edilebilirTamir edilemez
Zamanla renklenebilirZamanla renklenmez
Zamanla aşınırAşınma yapmaz
Bakteri plağı daha fazla tutarPlak direnci iyidir

©nuKlinik