Porselen Kaplamalar

Mucizevi estetik dönüşümler

Diş kaplamaları, teknik isimleriyle kuronlar, doğal dişlerin üzerine yapıştırılan yapay dişlerdir. Kaplamalar dişi çepeçevre sardığı için dişlerde mucizevi estetik dönüşümler sağlamanın yanı sıra dişi mekanik kuvvetlere karşı da korumuş olurlar.

Diş kaplaması tekniğinde, kaplama materyaline yer sağlamak amacıyla dişin aşındırma yapılarak küçültülmesi gerekir.

Diş kaplaması gerektiren bazı klinik durumlar:

 • Beyazlatma veya lamina uygulamalarının yeterli olmayacağı ileri derecede renklenmeler
 • Dolgunun yeterli desteği sağlamayacağı kadar geniş çürük, kırık ve madde kaybı olan dişler
 • Şekli ve yapısı bozuk dişler
 • Çapraşık ve eğri dişler
 • Dişler arasında ayrıklıklar
 • Uyumu bozulmuş eski kaplamalar

Günümüzde diş kaplama materyali olarak özel bir seramik çeşidi olan porselen kullanılır. Doku uyumu, mükemmel estetik özelikleri ve dayanıklılığı nedeniyle diş hekimliğinde yıllardır kullanılan en popüler materyaldir. Porselen, barındırdığı beyaz tonları ve ışık geçirgenliği ile doğal dişlere benzer bir materyaldir. Polisaj yapıldıktan sonra oluşan pürüzsüz yüzey sayesinde ne kadar süre geçerse geçsin parlaklığını yitirmez, kahve ve çay lekelerinden etkilenmez. Isıya ve baskı kuvvetlerine dayanıklıdır.

Porselen kaplama seansları:

Porselen kaplamaların yapımı 3-4 seans olmak üzere 7-10 gün kadar sürer.

 • Dişler aşındırma teknikleriyle hazırlanır. Ölçü alınarak ağzın tam bir kopyası elde edilir.
 • Porselen kaplama yapım sürecinde, kesilmiş olan dişlerin yüzeylerinin örtülmesi ve hassasiyetin önlenmesi için geçici dişler takılır.
 • Laboratuvarda tasarımlanan ve üretilen kaplama klinikte denge, dişlerin kapanışındaki uyumu ve diş eti uyumu açısından prova edilir.
 • Estetik değerlendirmelerin yapıldığı son provalardan sonra hazırlanan kaplama dişlere yapıştırılır.

Metal Destekli Porselen

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 7-1024x787.jpg

Diş kaplama materyali olarak standart kullanılan porselen oldukça sert ancak kırılgandır. Bu nedenle kaplamanın dayanıklılığının artırılması için metal bir altyapı üzerine tabaka halinde işlenerek hazırlanır. Günlük klinik pratiğinde, porselen diş kaplaması denildiğinde genellikle metal destekli porselen kuronlar kastedilir. Diğer  seçeneklere göre çok daha ekonomik bir çözüm sunan metal destekli porselenler, günümüzde halen en sık kullanılan kaplama seçeneğidir.Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2-1-1024x393.jpg

Metal destekli porselen kaplamaların bir dezavantajı, metal ışığı geçirmediği için doğal dişlere göre daha mat bir görüntü sunmasıdır. Zamanla dişeti çekilmesi oluşursa metal altyapı çizgi şeklinde koyu renkli görüntü ortaya çıkarır.

Estetik Porselenler (Tam Seramikler)

Ön bölge dişlerde estetik porselen olarak adlandırılan tam seramikler tercih edilir.

Metal destekli porselenlerin bu dezavantajının üstesinden gelmek adına yapılan bilimsel çalışmalar estetik ve doğallığın sağlamlıkla buluştuğu tam seramiklerin gelişmesini sağlamıştır. Yüksek teknoloji seramikleri olan bu porselenler, estetik porselenler olarak da bilinirler. Materyal teknolojisinin yanı sıra makine teknolojisinin de gelişmesiyle estetik kaplamaların çok kısa sürede üretilmesi ve klinik uygulaması mümkün olabilmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ıpsTam-seramik-1-1024x731.jpg

Estetik porselenler kullanılarak yapılan kaplamaların üretimi metal destekli porselen üretimine göre daha ileri teknoloji gerektirir. Bu nedenle maliyet, metal destekli porselenlerin yaklaşık 2 katıdır.

Zirkonya Destekli Porselen

Metal destekli porselenlere estetik bir alternatif, metal altyapı yerine zirkonya seramiği kullanılmasıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı zir.jpgZirkonyum, sağlamlığı metalden daha yüksek olan bir malzemedir. Materyalin beyaz renkli olması estetik görünümün önemli olduğu ön bölge için büyük avantaj sağlar. Zirkonya seramikler, doğal dişlerden biraz daha opak bir görüntü verirler. Bu nedenle altyapı malzemesi olarak kullanılır. Üzerine doğal diş şeffaflığı veren standart porselen işlenir.

Zirkonyum kaplamalar, estetik yanı sıra mekanik avantajları nedeniyle biz diş hekimleri tarafından sevilerek kullanılır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1-1024x534.jpg Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2-1024x534.jpg Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 3-1-1024x571.jpg Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 4-1024x567.jpg Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 5-1024x512.jpg

 • Hem ön dişlerde hem de yüksek çiğneme kuvvetlerine maruz kalan azı dişlerde uygulanabilir.
 • Diş eksikliği olan hem ön, hem arka dişler için köprü yapımında kullanılabilir.
 • Alttaki dişin rengini maskeleyebilme özelliğinden dolayı ileri derecede renklenmiş dişlerde zirkonya ile daha kusursuz sonuçlar elde edilir.

Cam Seramikler (e-max)

Bir diğer ileri teknoloji seramiği, güçlendirilmiş porselenden yapılan cam seramiklerdir. Cam seramikler, standart porselenlere göre dört kat daha güçlüdür. Bu nedenle metal altyapıya gerek kalmadan üretilirler. Cam seramik kaplamalar, ne metal ne de zirkonya bir altyapı içerir. Cam seramikler doğal renkli görünümleri ve mükemmel optik özellikleri sayesinde doğal dişe en yakın seçenek sunar.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı emax2-1.jpg  Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 5-Preop-smile1-2.jpg   Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 26-ten-day-po-smile3.jpg   Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 25A-ten-day-postop4-2.jpg

 • Cam seramikler, ön dişlerde güvenle uygulanır. Bu materyal ile kaplama yapılabildiği gibi lamina tekniği de uygulanır.
 • Azı dişlerinde çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir; arka dişlerde tercih edilmez. Diş eksikliği durumunda köprü yapımında da kullanılmaz.

 

Metal Destekli PorselenMetal ışığı geçirmediği için ve renginden dolayı donuk görüntü,
Mekanik dayanıklılık çok iyi
Düşük Maliyet
Zirkonya Destekli PorselenDişe çok yakın renk, Işık geçirgenliği dişe yakın,
Mekanik dayanıklılık çok iyi
Orta Maliyet
Cam PorselenlerIşık geçirgenliği dişe çok yakın, Mükemmel estetik ve doğallık,
Mekanik dayanıklılık iyi
Yüksek Maliyet
©nuKlinik