Ortodontik Tedavi

Aynaya baktığınızda dişlerinizde düzensizlik, çapraşıklık, ayrıklık olmasından hoşnut değilseniz ortodontik tedavi seçeneklerini görüşmek üzere kliniğimize bekliyoruz.

Ortodontik tedavi ile dişlerin düzgün dizilimleri ve birbiriyle uyumlu kapanışları hedeflenir.

Ortodontik tedavi süreci 

Planlama ve Hazırlık

Kapsamlı bir muayene ile dişlerinizin ve çenelerinizin durumu değerlendirilir. Tedavi seçenekleri, aşamaları ve yaklaşık ne kadar süreceği size detaylı olarak açıklanır. Tedaviyi yaptırmaya karar verdiğinizde, sıra yüz, ağız ve dişlerinizin fotoğraflarının çekilmesi gibi bazı kayıtların alınmasına gelir.

Ortodontik tedaviye başlamadan önce birtakım koşulların yerine getirilmesi gereklidir:

  • Çürük dişleriniz varsa dolgularının yapılması
  • Diş eti probleminiz varsa diş etinin sağlıklı hale getirilmesi
  • Eğer ortodontik tedavi amaçlı diş çekimi gerekli ise bu dişlerin çekimi

Aktif tedavi

Ortodontik tedavi, dişlere takılan mekanikler yardımıyla dişlerin aşamalı olarak yer değiştirmesiyle sağlanır. En yaygın şekilde uygulanan ortodontik tedavi yöntemi braket tedavisidir. Bu tedavide özetle:

Braketler (küçük kare yapılar) her bir dişinize tek tek yapıştırılır. Braketlerin ortasından geçecek şekilde ark teli takılır. Ark teli minik elastiklerle veya ince tellerle braketlere bağlanır.

Uygulanan kontrollü kuvvetlerle dişlerinizin istenen yönde hareketleri sağlanacaktır. Hedeflenen sonuca ulaşabilmek amacıyla braketler aylık periyotlarla kontrol edilir, gerekli ayarlamalar yapılır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı orto.jpg Metal Braketler

En sık kullanılan braket türlerinden biridir. Verilen karara göre, dişlerin iç ya da dış tarafına yerleştirilir. En dayanıklı diş teli çeşididir.

 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı orto2.jpg

Porselen Braketler

Diş renginde olan porselen braketler, dişlerinizin üstünde braketler olduğu gerçeğini olabildiğince saklar. Metal braketlere kıyasla daha az belirgin olduklarından, tedavi boyunca daha estetik bir görüntü sağlarlar.

 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Invisalign-clear-braces.png

Şeffaf Plaklar (şeffaf aparey)

Şeffaf apareyler telsiz ortodonti tedavisi olarak bilinir. Tel ve braketler yerine, dişlerinizin kalıbı alınarak yapılan şeffaf düzeltici plakalar kullanılır. Neredeyse hiç görünmezler ve takılıp çıkartılmaları son derece kolaydır. Bu yöntem her hasta için uygun olmayabilir. Şeffaf plaklar ileri seviyedeki ortodontik bozukluklarda kullanılamayabilir.

Pekiştirme tedavisi

Nihayet düzgün sıralanmış dişlerinize kavuştunuz ve dişlerinizden braketler ve teller söküldü.

Bu kez dişlerinizin tekrar eski konumlarına dönmesini engellemek için pekiştirme apareyleri takılır. Bu apareyler dişlere herhangi bir kuvvet uygulamazlar ve estetik olarak da problem oluşturmazlar. Sabit ve çıkarılabilir çeşitleri mevcuttur.

Pekiştirme tedavisinin süresi konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Doktorunuz tedavinizin süresine, yaşınıza, tedavi şekline göre sizin için uygun bir süre belirleyecektir.

Tedaviye sizin katkınız…

Dişlerinize yapıştırılan braketlerin çevresinde gıda artıkları birikir. Bu nedenle çürük oluşumunun engellenmesi için tedaviniz süresince ağız temizliğine her zamankinden daha da fazla dikkat etmeniz gerekir.

Tedavinin uzamaması ve kesintiye uğramaması açısından ortodontik kontroller kesinlikle aksatılmamalı ve hekimin tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi uzun soluklu ve yavaş seyreden bir tedavidir. Dişlerdeki bozukluğun ciddiyetine göre tedavi 1-3 yıl arasında tamamlanır.

Tedavi sırasında ağrı hisseder miyim?

Teller takıldıktan sonra dişlerde bir basınç hissedebilirsiniz, Sıkılık hissi dişleri hareket ettirmek için kullanılan kuvvetten kaynaklanır. 1 hafta içinde geçmektedir. Dişletiniz üzerindeki braketler kimi zaman yanak içlerinde tahrişe neden olabilir. Bu durumda doktorunuzun verdiği mumu tahriş olan kısımdaki braketlerinizin üzerine yerleştirebilirsiniz.

Ortodonti tedavisinde ideal yaş nedir?

Dişsel bozuklukların tedavisi için ideal yaş süt dişlerinin değişiminin tamamlanmak üzere olduğu 10-12 yaş civarıdır. Ancak çenelerin gelişim bozukluğunun düzeltilmesinde ve ağız sağlığı ile ilgili kötü alışkanlıkların bırakılmasında erken tedavi büyük önem taşır. Bu nedenle çocuğunuzu 6-7 yaş civarında iken detaylı bir muayene için diş hekiminize getirmenizi öneririz.

30 yaşındayım. Bu yaştan sonra dişlerim düzelir mi?

Her yaşta dişleri hareket ettirmek mümkündür.

Sorun çenelerdeyse…

Çeneniz önde veya geride ise, ağzınızı kapadığınızda alt ve üst çene dişleriniz ön bölgede çok iç içe geçiyor veya tam tersi arada açıklık oluşuyorsa sorun dişleri aşıyor ve çenelere geliyor demektir.

Eğer çenelerin büyüme ve gelişimi tamamlanmamış ise yani yaklaşık olarak 12-14 yaşından küçüklerde çenelere takılan apareyler vasıtasıyla çene konumu istenen hale getirilebilir.

Gelişim tamamlansa bile cerrahi müdahalelerin yardımıyla çenelerin birbiriyle ilişkileri düzeltilebilir. Büyüme ve gelişimin tamamlanmış olduğu erişkinlik yaşlarında ortognatik cerrahi adı verilen özel bir operasyon ile çenelerin konumları değiştirilerek istenen yüz oranları elde edilir.