Sabit Protezler

Çok estetik, çok fonksiyonel…

Diş protezleri bir yandan kişiye estetik görüntü kazandırırken diğer yandan çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını rehabilite eder.

Halk arasında takma diş olarak bilinen diş protezleri, kişinin ihtiyaç ve arzusuna göre farklı çeşitlerde yapılır. Diş protezleri, temel olarak kullanıcı  tarafından ağza takıp çıkarılabilen hareketli protezler ve kalıcı olarak sabitlenen protezler olmak üzere 2 gruba ayrılırlar. Mümkün olan her koşulda sabit protez yapılması arzulanır.

Sabit protezler iki farklı ihtiyaç için tasarlanabilir:

  • Hasar görmüş veya görüntüsü hoş olmayan dişleri yeniden yapılandırmak için kaplama yapımı
  • Diş eksikliklerini ve ağız içinde oluşan doku kayıplarını yeniden yapılandırmak için köprü yapımı veya implant üstü sabit protez yapımı

Kuron (kaplama)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kaplama.png

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin yapısında aşırı hasarlanma meydana geldiyse dişe kaplama yapılarak koruma altına alınır. Kaplama ile bir yandan diş tamir edilirken diğer yandan görünümü düzeltilir. Porselen kaplamalar başlığı altında farklı estetik ihtiyaçlar için kaplama türleri detaylı olarak sunulmuştur.

Kaplama yapılacak diş özel aşındırma işlemleriyle küçültülür ve şekillendirilir. Ölçü alındıktan sonra elde edilen model üzerinde laboravuarda kaplama tasarlanarak üretimi yapılır. Klinik provalar sonrasında son halini alan kaplama dişin üzerine oturtularak özel yapıştırıcılar vasıtasıyla yapıştırılır. Kaplama malzemesi olarak renk ve yapı olarak dişe birebir uyum sağlayan porselen (metal destekli, zirkonyum destekli veya cam porselen) kullanılır.

Köprü

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı köprü.jpgBir veya daha fazla diş eksikliğinde köprü olarak adlandırılan protezlerin yapımı gündeme gelir.

Köprü yapımında diş boşluğunun her iki tarafındaki dişler küçültülür ve bu dişlere yukarıda anlatıldığı gibi kaplama yapılır. Köprü tasarımının farkı ilave olarak, kaplamalar arasında diş boşluğunu dolduracak yapay diş gövdesinin monte edilerek üretilmesidir. Yani destek alınan dişlerden bir köprü oluşturularak boşluklar kapatılır.

İmplant üstü sabit protez

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı implant.jpgBu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı implantdestekli-köprü.png

Diş implantları olarak adlandırılan vida sistemleri diş boşluğuna yerleştirilerek bu vidalar üzerine direkt olarak porselen diş yapılabilir. Böylece ağızdaki doğal dişlerin kesilmesine gerek kalmaz. Diş implantları diş hekimliğinde dönüm noktası olmuştur. Diş eksikliği olan her durumda diş implantı kullanarak sabit protez yapımı tercih edilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı implantsabit.jpg
Ağzında hiç dişi kalmamış kişilerde diş implantları vasıtasıyla sabit protezler yapmak bile mümkündür! Yani implantlar vasıtasıyla tam dişsizlikten tam dişliliğe geçiş yapabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi diş implantları başlığında verilmiştir.

Sabit protez yapım aşamaları nelerdir?

  • Diş ya da dişler aşındırma işlemleriyle hazırlandıktan sonra (veya implant ölçü parçaları ağza takıldıktan sonra) laboratuvar modeli ve işlemleri için bütün ağzın hassas ölçüsü alınır.
  • Model üzerinde hazırlanan zirkonyum veya metal alt yapının ağız ortamında provası yapılır. Porselen renk seçimi yapılır.
  • Laboratuvarda hazırlanan porselenin diğer dişler ve çevre dokularla ilişkisi; form ve renk olarak uyumu kontrol edilir.
  • Protez, yapıştırıcılar vasıtasıyla diş üzerine sabitlenir.